Malediwy – wyspiarski raj na ziemi

Plaża, słońce, drinki i woda o stałej temperaturze 29 stopni Celsjusza. Któż nie chciałby mieszkać w takim miejscu? Pozazdrościć możemy zatem mieszkańcom Malediwów – małego, wyspiarskiego państwa, leżącego na Oceanie Indyjskim. Już od wielu lat jest on bardzo popularnym kierunkiem turystycznym Europejczyków – coraz częściej również Polaków. Sprawdźmy zatem co dokładnie przyciąga turystów nad ten archipelag.


Rajski klimat

Malediwy uzyskały niepodległość w roku 1965 od Wielkiej Brytanii i już po trzech latach ogłosiły się republiką (taki ustrój panuje tam do dziś). To niewielkie państwo (176 na świecie pod względem powierzchni), które składa się z około 1300 wysepek koralowych, zlokalizowanych kilkaset kilometrów na południowy-zachód od Indii. Co zapewnia takie położenie? Przede wszystkim bardzo stabilny i przyjemny klimat – w ciągu całego roku wahania temperatury są tutaj bardzo niewielkie i oscylują w granicach 26-30 stopni (na północnych wysepkach, leżących bliżej strefy zwrotnikowej, są to 24-32 stopnie). Bardzo duży wpływ na klimat Malediwów ma monsun, który sprawia, że powietrze w lecie jest ciepłe i wilgotne, a w miesiącach zimowych suche i nieco bardziej chłodne. Właśnie zimą nadarza się całkiem dobra okazja do wakacyjnego wypoczynku, gdyż nie dość, że upały nie są tak uciążliwe, to dodatkowo deszcze nie są tak obfite jak w okresie od kwietnia do listopada.

Cywilizacji jak na lekarstwo

Przeczytaj także

Malediwy są idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy kochają plaże pełne białego piasku, palmy, drewniane altany i mnóstwo małych, oderwanych od siebie wysepek. A amatorów na ten sposób spędzania wolnego czasu nie brakuje – w końcu turystyka stanowi tutaj niemal 30% PKB. Zresztą poza rybołówstwem i ubogim rolnictwem praktycznie nie ma co robić na Malediwach – z oczywistych przyczyn przemysł jest tutaj bardzo słabo rozwinięty.

W ogóle w tym kraju bardzo niewiele jest cywilizacji, takiej jak my ją rozumiemy. Jedynym ośrodkiem miejskim jest stolica – Male, znajdująca się w atolu Male Północne i zajmująca niemal całą jedną, dużą wyspę. Zamieszkuje ją już ponad 130 tysięcy osób, które na miejscu mogą korzystać z portu lotniczego, portu morskiego oraz stadionu, na którym reprezentacja tego kraju rozgrywa mecze piłkarskie. Z uwagi na swoją powierzchnię i płaską rzeźbie terenu (najwyższy szczyt ma… 2 m. n.p.m.), z czasem pojawił się problem w tym dynamicznie rozwijającym się ośrodku. Chodziło o fale oceaniczne, które regularnie zalewały Male. Z pomocą przyszli jednak Japończycy, którzy w darze ofiarowali mieszkańcom stolicy… betonowy falochron, wart 136 milionów dolarów. Nawet on jednak nie jest w stanie uchronić Malediwów przed skutkami takich zjawisk jak tsunami. To najbardziej spektakularne, z 2004 roku, zalało blisko 2/3 wyspy.

Muzułmański kraj

Być może nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale Malediwy są krajem praktycznie w całości muzułmańskim. Mało tego, religia ta jest narzucona mieszkańcom odgórnie – w konstytucji. Według niej wszyscy obywatele Malediwów powinni być muzułmanami-sunnitami, dlatego jeśli któryś z nich przejdzie na inną religię, automatycznie traci obywatelstwo. Tego typu zapis jest krytykowany przez wiele środowisk, które oskarżają tamtejsze władze o instytucjonalne prześladowanie ludzi innych wyznań. Samo posiadanie Biblii lub wwożenie do kraju jakichkolwiek przedmiotów związanych z innym obrządkiem jest karane. Turyści rzecz jasna nie powinni mieć z powodu swojej religii żadnych nieprzyjemności, ale na nich ta sytuacja również ma wpływ. Jedną z najważniejszych tego typu kwestii jest prohibicja – na Malediwach ogólnie zabronione jest spożywanie i sprzedawanie alkoholu. Wyjątek stanowią jednak bary w resortach i ośrodkach wypoczynkowych. Cena alkoholi w tych miejscach jest dość wysoka, ale jak twierdzą osoby, które tam były, co dzień oferowane są zniżki na konkretne rodzaje napojów, w związku z czym nie zrujnujemy swojej kieszeni. Warto również zwrócić uwagę na ubiór na publicznych plażach – wypada uszanować zwyczaje lokalnej społeczności i nie odsłaniać zbyt wiele nagiego ciała (co innego prywatne plaże resortowe, przeznaczone dla turystów, których nie brakuje). Kwestie te są na miejscu dość mocno przestrzegane – i nie ma się co dziwić, skoro niemal 99% mieszkańców kraju to muzułmanie.

Malediwy to nie tylko plaże

Istnieje kilka stereotypów dotyczących Malediwów. Po pierwsze utarło się, że to miejsce na wakacje dla bogaczy. Owszem, jeszcze kilka-kilkanaście lat temu na atolu dostępne były tylko luksusowe resorty, w których jedna noc kosztowała po kilkaset dolarów. Teraz jednak otworzyło się mnóstwo mniejszych i bardziej ekonomicznych hoteli, w których doba za kilkadziesiąt dolarów nie jest niczym dziwnym. Również loty na Malediwy wcale nie odstraszają cenami – możemy znaleźć wiele okresowych promocji, zwłaszcza, jeśli zaplanujemy cały wyjazd odpowiednio wcześniej.

Drugim stereotypem dotyczącym tego kraju jest stwierdzenie, że poza słodkim leniuchowaniem na plaży nie ma tam co robić. Jest to bardzo krzywdzące zdanie, ponieważ Malediwy mają turystom bardzo wiele do zaoferowania. Już samo odwiedzanie setek różnych wysepek (za pomocą promów, wodolotów lub motorówek) jest nie lada atrakcją. Tym bardziej, że wiele z nich zamieszkują ludzie specjalizujący się w wytwarzaniu określonych dóbr i podejmowaniu różnych czynności, np. rolnictwo, rybołówstwo czy jubilerstwo. Odkrywanie najdalszych zakątków tego kraju jest możliwe i daje wiele satysfakcji. Drugą bardzo popularną rozrywką jest pływanie i nurkowanie Malediwy posiadają jedne z najczystszych i najpiękniejszych raf koralowych na świecie, które zachwycą nawet najbardziej wybrednych turystów. Na wielu wyspach można też skorzystać z lokalnych rozrywek, takich jak nocne łowienie ryb czy polowanie na ośmiornice. Wiele ośrodków wprowadza również atrakcje dodatkowe, takie jak przepłynięcie na bezludną wyspę i zjedzenie tam pysznego obiadu. Zawsze warto zapytać resort, w którym mamy zamiar się zatrzymać, o możliwość wykupienia takich dodatkowych atrakcji.

Malediwy to coraz popularniejszy kierunek wakacyjny wśród Polaków. Świadczy o tym m.in. mnogość ofert wakacji na Malediwach w biurach turystycznych http://www.tui.pl/wypoczynek/malediwy. Niewątpliwą zaletą tego kraju jest wspaniały klimat, unikalne widoki i możliwość pojechania tam przez cały rok. Mimo pewnych niedogodności (nie ma bezpośrednich lotów z Polski, kwestie związane z Islamem – ubiór na plaży czy brak alkoholu) wszystko da się zorganizować w taki sposób, by pobyt na tym jednym z najpiękniejszych na świecie archipelagów był jedyny w swoim rodzaju i miło zapamiętany.

Średnia ocena to 4,4/5 na podstawie 64 recenzji

Pogoda w Polsce

+4°
Olsztyn
Poznań
+7°
Łódź
+9°
Lublin
+6°
Gorzów Wielkopolski
+8°
Warszawa
Kraków
+10°
Wrocław
+8°
Opole
+9°
Rzeszów
+8°
Białystok
+4°
Gdańsk
+8°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+7°
Szczecin
+4°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+8°
Kraków
+8°
Łódź
+7°
Wrocław
+10°
Poznań
+6°
Gdańsk
+4°
Szczecin
+7°
Bydgoszcz
+7°
Lublin
+9°
Katowice
+8°
Białystok
+8°
Gdynia
+4°
Sosnowiec
+8°
Radom
+9°
Kielce
+8°
Toruń
+7°
Gliwice
+8°
Rzeszów
+9°
Zabrze
+8°
Wszystkie miasta