When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Orkan "Barbara" nad Polską

T
27 grudnia 2016, 12:00

100 tysięcy ludzi bez prądu.

Orkan "Barbara" nad Polską

Połamane drzewa, uszkodzone dachy i samochody – to bilans wichur, które od poniedziałku 26 grudnia przechodzą nad Polską. Najtrudniejsza sytuacja jest w województwie zachodniopomorskim, pomorskim i wielkopolskim. Strażacy interweniowali już 1100 razy. Dwie osoby zostały lekko poszkodowane w miejscowości Czerwonak (pow.poznański). Tam na jadący samochód przewróciło się drzewo. Z powodu silnego wiatru bez prądu jest 97 tysięcy ludzi.

We wtorek 27 grudnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla woj. zachodniopomorskiego i pomorskiego ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia (przewidujące możliwość wystąpienia alarmowych poziomów stanów wody) i meteorologiczne 2. stopnia (przewidywanie silnego wiatru). Dla strefy brzegowej w woj. pomorskim IMGW wydał ostrzeżenie meteorologiczne 3. stopnia. W pozostałej części kraju również zapowiadane są silne wiatry.

Z powodu silnego wiatru w woj. warmińsko-mazurskim 27 grudnia rano bez prądu było ok. 3,7 tys. gospodarstw domowych. Według Wiesława Ostaniewicza z wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego w Olsztynie, najwięcej odbiorców pozbawionych prądu jest w okolicach Olecka (1,4 tys. gospodarstw), Lidzbarka, Ostródy i Szczytna (1,3 tys.) oraz Działdowa (1 tys.). Zasilania nie ma też kilkanaście gospodarstw koło Pasłęka i Braniewa.

Rzecznik komendanta głównego PSP st. bryg. Paweł Frątczak zaapelował, żeby w związku z silnym wiatrem usunąć z parapetów, okien, balkonów ciężkie przedmioty. – Jeśli silnie wieje, a jesteśmy na zewnątrz, nie chowajmy się pod drzewami, wiatami przystanków, czy słupami linii energetycznych. Starajmy się nie parkować aut pod drzewami – powiedział Frątczak.

Na Pomorzu Zachodnim bez prądu po silnych wiatrach, które w nocy wiały nad regionem pozostaje ponad 37 tys. odbiorców. Najwięcej, bo 27,6 tys. odbiorców jest bez prądu w okolicach Koszalina. Około 9,5 tys. odbiorców nie ma także prądu w rejonie Międzyzdrojów, Goleniowa i Gryfic.

Ostatniej nocy zachodniopomorscy strażacy wyjeżdżali ponad 150 razy do usuwania skutków silnego wiatru w regionie. Podczas ostatniej doby strażacy otrzymali łącznie ponad 300 zgłoszeń związanych z wiatrem. Służby nie odnotowały poszkodowanych.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie ostrzega przed silnym wiatrem w porywach do 90 kilometrów na godzinę z zachodu i północnego zachodu. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 11 we wtorek, 27 grudnia.

Energetycy usuwają wszystkie awarie na bieżąco, a z prognoz pogodowych wynika, że rośnie ciśnienie powietrza i we wtorek 27 grudnia w ciągu dnia wiatr powinien słabnąć.

Źródło - Fakt.pl

Słowa kluczowe:
Generated 27.02.2020 10:08:20