Zakopane z dzieckiem – 5 idealnych szlaków na spacer

Tatry to nie tylko wyzwanie dla zaprawionych górskich wędrowców, ale też znakomite miejsce na aktywny wypoczynek z rodziną. Szlaki turystyczne są zróżnicowane i o różnym poziomie trudności. Sprawdź pięć, które doskonale nadadzą się na wyprawę z maluchami.


Najpierw dobrze się przygotuj

Nawet najłagodniejsze szlaki w polskich górach wymagają starannego przygotowania do wędrówki. Tym bardziej kiedy na trasę zabieramy dzieci. Dlatego przed startem wyprawy postaraj się zapewnić im jak największy komfort. Do plecaka spakuj ich ulubione batoniki, weź kurtki przeciwdeszczowe i zaopatrz się w dużą ilość wody. Zadbaj też o komfortowe miejsce noclegowe, by zapewnić maluchom odpowiednią regenerację. W stolicy polskich gór znajdziesz szeroką ofertę kwater, pensjonatów czy cieszących się coraz większą popularnością apartamentów. Ważna jest też ich lokalizacja. Turyści na nocleg wybierają często Kościelisko, Bukowinę Tatrzańską czy po prostu Zakopane. Apartamenty, centrum miasta, bliskość Krupówek i atrakcji dla dzieci. To wszystko jest dobrym wstępem do wyruszenia na szlak i zarażenia najmłodszych członków rodziny górską pasją.

Rusinowa Polana

Przeczytaj także

Akcenty pogodowe w kraju Atak zimy na Podhalu 6 Października 2016 13:39

To w tym miejscu powstają fotografie z najpopularniejszym obrazem polskich Tatr. Polana gwarantuje piękne widoki na całe pasmo, a jednocześnie jest stosunkowo łatwo osiągalna. Niebieski szlak startuje z Palenicy Białczańskiej. Przejście całej trasy zajmuje 45 minut. Jest więc to znakomity szlak na pierwsze przetestowanie możliwości naszego malucha. Choć polana leży 1200 metrów n.p.m., suma przewyższeń do pokonania nie jest duża. Z łatwością powinni sobie poradzić z nią także „chustowcy”, niosący dzieci na własnych ramionach. Nagrodą za wytrwałość dla każdego małego bohatera będzie smak sprzedawanego na polanie oscypka lub możliwość podkarmienia wypasanych tu od dziesięcioleci owiec.

Dolina Kościeliska

Tędy przed laty przebiegał główny szlak przez Tatry, a dolina była miejscem działań zbójników napadających na kupców i zarząd pobliskiej huty. Teraz ten proceder występują co najwyżej w góralskich opowieściach, a sama dolina należy do najchętniej uczęszczanych w całych Tatrach. Zielony szlak rusza w Kirach i ciągnie się w głąb doliny. Na trasie znajduje się pięć dostępnych dla ruchu turystycznego jaskiń (Mroźna, Mylna, Raptawicka, Obłazkowa i Smocza Jama). Dla dzieci szczególną atrakcją jest, leżący pół godziny drogi od szlaku, malowniczy Smreczyński Staw. To m.in. tutaj Kazimierz Przerwa-Tetmajer tworzył wiersze wychwalające piękno najwyższych polskich gór. Na koniec wędrówki warto zajrzeć do urokliwego Schroniska na Hali Ornak, by skosztować tradycyjnej tu kwaśnicy.

Droga pod Reglami

To trasa przebiegająca u wylotu najważniejszych dolin w Tatrach, skrajem parku narodowego. Czarny szlak ciągnie się od Zakopanego po Kościelisko. Kiedyś nazywany był Żelazną Drogą. W XVIII wieku łączył bowiem dwie ważne huty. Obecnie przebiega na wysokości 900-940 metrów n.p.m. Dodatkową zaletą szlaku jest możliwość pokonania go na rowerze. Droga nie jest wymagająca fizycznie. Mali piechurzy powinni spokojnie poradzić sobie z jej przejściem. Pamiętajmy jednak o zachowaniu szczególnej ostrożności przy pokonywaniu bardziej stromych zejść. Zwłaszcza po opadach deszczu piarżyste podłoże może być śliskie.

Dolina Chochołowska

Chyba nie ma miłośnika Tatr, który nie zna widoku łąk w Dolinie Chochołowskiej usłanych na wiosnę dywanem krokusów. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc w polskich Tatrach. Trasa wiedzie z Siwej Polany, zielonym szlakiem, aż do klimatycznego schroniska. Choć na szlaku nie napotkamy szczególnych trudności, jego długość sprawia, że dla dzieci trasa będzie sporym wyzwaniem. Dolina ma około 10 kilometrów długości i jest najdłuższą w całych polskich Tatrach. Jej dodatkowym walorem jest możliwość odbicia w wyższe partie Tatr Zachodnich (m.in. na Trzydniowiański Wierch, Ornak czy Wołowiec).

Dolina Jaworzynka

W dawnych czasach był to jeden z głównych ośrodków pasterstwa w Tatrach. Wydobywano tu też rudę żelaza. Obecnie jest głównym szlakiem dla turystów zmierzających do Schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Szlak zaczyna się w Kuźnicach i może być dobrą alternatywą dla popularniejszych i bardziej zatłoczonych tras w Tatrach Zachodnich. Jeżeli maluch będzie dobrze znosił trudy wędrówki, trasę można wydłużyć właśnie w kierunku Murowańca.

Co za dużo, to nie zdrowo

Pamiętaj, by na początku przygody z górami nie zamęczać malucha codziennymi wyprawami. Zwłaszcza jeżeli nie jest jeszcze przyzwyczajony do intensywnego wędrowania. Postaraj się różnicować atrakcje. Nawet najpiękniejsze szlaki podane w nadmiarze mogą być dla dziecka zniechęcające. Kluczem do sukcesu jest więc umiar. Pięknych krajobrazowo tras na spacery z dziećmi jest w Tatrach na tyle dużo, że na pewno starczą na zagospodarowanie co najmniej kilku wyjazdów w góry.

visitzakopane.pl

ul. Jagiellońska 36, 34-500 Zakopane, Poland

Tel. +48 600 49 49 49
Tel. +48 18 20 64 002

Średnia ocena to 4,2/5 na podstawie 22 recenzji

Pogoda w Polsce

+4°
Olsztyn
Poznań
+2°
Łódź
+2°
Lublin
+3°
Gorzów Wielkopolski
+4°
Warszawa
Kraków
+3°
Wrocław
+3°
Opole
+3°
Rzeszów
+1°
Białystok
+3°
Gdańsk
+2°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+5°
Szczecin
+4°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
+4°
Kraków
+2°
Łódź
+2°
Wrocław
+3°
Poznań
+3°
Gdańsk
+3°
Szczecin
+3°
Bydgoszcz
+3°
Lublin
+2°
Katowice
+3°
Białystok
+1°
Gdynia
+3°
Sosnowiec
+3°
Radom
+3°
Kielce
+2°
Toruń
+3°
Gliwice
+3°
Rzeszów
+3°
Zabrze
+3°
Wszystkie miasta