When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Nowe siedem cudów świata [zdjęcia]

T
5 listopada 2019, 17:36

Współczesna lista siedmiu cudów świata

Nowe siedem cudów świata [zdjęcia]

Wielki Meczet w Dżenne, Mali

Meczet w Dżenne jest największą glinianą budowlą sakralną i największym wolno stojącym budynkiem z cegły suszonej na świecie. Jego powierzchnia wynosi 75 x 75 m (5.625 m²). Budowlę tę uważa się za najważniejsze osiągnięcie sudańsko-sahelskiej architektury. Meczet zalicza się do najbardziej znanych budowli w Afryce i został w 1988 roku wraz z zabytkowym centrum Dżenne wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Новые 7 чудес света (фото)

Chand Baori, Indie

Chand Baori – studnia w wiosce Abhaneri, w stanie Radżastan. Studnie tego typu były popularne w Indiach, ponieważ zapobiegały wyparowywaniu wody w upalne dni. Jest jedną z najgłębszych i największych studni w Indiach. Została wybudowana w IX wieku; składa się z 3500 wąskich stopni, 13 pięter i ma głębokość ok. 30 m.

Новые 7 чудес света (фото)

Pałac Parlamentu w Rumunii

Pałac Parlamentu − budynek rządowy znajdujący się w Bukareszcie, dawniej znany jako Dom Ludowy, obecnie jest jednym z największych budynków na świecie.

Новые 7 чудес света (фото)

Stary Most w Mostarze, Bośnia i Hercegowina

Stary Most – kamienny most przewieszony nad rzeką Neretwą w mieście Mostar w Bośni i Hercegowinie, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Most został zbudowany za czasów osmańskich, w drugiej połowie XVI wieku. Przez wieki był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem - zarówno chrześcijaństwa z islamem, jak i katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami.

Новые 7 чудес света (фото)

Fort Kumbhalgarh, Indie

Fort Kumbhalgarh został zbudowany przez Rana Kumbha, władcy Księstwa Mewar w latach 1433-1468. Mury fortu rozciągają się na długości 36 km, co daje 2 na świecie wynik. Dłuższy jest tylko Mur Chiński.

Новые 7 чудес света (фото)

Meczet Sheikh Lotfollah, Iran

Meczet Sheikh Lotfollah znajduje się w Isfahanie w Iranie. Świątynia została zbudowana na początku XVII wieku, za panowania szacha Abbasa I. Jego nazwa została wybrana na cześć teścia władcy, szejka Lotfollaha, islamskiego uczonego z Libanu. Meczet stał się atrakcją turystyczną dzięki niezwykle pięknym i drobiazgowym zdobieniom.

Новые 7 чудес света (фото)

Fort Derawar w Pakistanie

Derawar jest obronną fortecą zbudowaną w XVIII wieku na środku pustyni w Pakistanie. Jego mury mają 30 metrów wysokości i 1,5 kilometra długości, a znajduje się na nich 40 bastionów.

Новые 7 чудес света (фото)Loading...