When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

TOP 20 cudów świata UNESCO

T
3 marca 2019, 13:15

Na dzień dzisiejszy na całej liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się 1007 obiektów.

TOP 20 cudów świata UNESCO

Polecamy waszej uwadze TOP 20 cudów świata z listy światowego dziedzictwa UNESCO:

Park Narodowy Göreme. 350 wykutych w skale tufowej kościołów bizantyjskich, w tureckiej Kapadocji. Narodowy Park Göreme wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO w 1985 roku.

TOP 20 cudów świata UNESCO

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji. Park położony jest w środkowej części kraju ok. 140 kilometrów od Zagrzebia; założony w 1949 roku. Jego największą atrakcją jest 16 jezior krasowych połączonych ze sobą licznymi wodospadami.

TOP 20 cudów świata UNESCO

Park Narodowy Canaima w Wenezueli. Park obejmuje wysoki płaskowyż w północnej części Wyżyny Gujańskiej. W parku Canaima położony jest słynny wodospad Salto Angel. Park został założony w 1962 roku.

TOP 20 cudów świata UNESCO

Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng w północnej części Wietnamu, w prowincji Quảng Bình Przedmiotem ochrony są pierwotne lasy tropikalne. Na terenie parku znajdują liczne jaskinie i podziemne rzeki. Park Narodowy Phong Nha-Kẻ Bàng został wpisany w 2003 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturalnego UNESCO.

TOP 20 cudów świata UNESCO

Zatoka Hạ Longw północnej części Wietnamu. Zajmuje powierzchnię 1500 km², na której rozsianych jest ok. 1900 skalistych wysp i wysepek.W 1994 UNESCO umieściło ją na swojej Liście Światowego Dziedzictwa.

TOP 20 cudów świata UNESCO

"Morze Piasku" Namib, znajduje się na południowym-zachodzie Afryki na wybrzeżu Atlantyku.Na pustyni znajduje się wiele unikalnych i endemicznych gatunków roślin i zwierząt.

TOP 20 cudów świata UNESCO

Bawełniany zamek Pamukkale – turecka miejscowość położona w dolinie Cürüksu. Słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cökelez.

TOP 20 cudów świata UNESCO

Archipelag Sokotra, Jemen. Sokotra znajduje się na Oceanie Indyjskim, blisko Rogu Afryki, około 350 km na południe od Półwyspu Arabskiego. W 2008 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Sokotra

Wodospady Wiktorii na rzece Zambezi, na granicy Zimbabwe i Zambii. W 1989 roku zostały wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wodospady Wiktorii

Park Narodowy Los Glaciares założony został w 1945 r. w argentyńskiej części Patagonii. W obrębie parku znajdują się trzy duże lodowce (Perito Moreno, Upsala, Viedma) i wiele mniejszych. Park Narodowy Los Glaciares został w 1981 roku wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Los Glaciares

Park Narodowy Tongariro – najstarszy park narodowy Nowej Zelandii. Został założony w 1887 roku. Zlokalizowany jest w centralnej części Wyspy Północnej. W 1993 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Tongariro

Park Narodowy Great Smoky Mountains położony na pograniczu stanów Karolina Północna i Tennessee w USA. Założony 15 czerwca 1934 roku w paśmie górskim Appalachów. W 1983 park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Great Smoky Mountains

Droga Olbrzymów – oryginalna formacja skalna na wybrzeżu Irlandii Północnej (hrabstwo Antrim) składająca się z ciasno ułożonych kolumn bazaltowych. W Polsce podobne formy skalne występują na Kamiennej Górze w Lubaniu.

Droga Olbrzymów

Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa na Filipinach, w regionie Mimaropa, na wyspie Palawan. 4 grudnia 1999 roku park został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Rzeki Podziemnej Puerto Princesa

Park Narodowy Wielkiego Kanionu położony w hrabstwach Coconino i Mohave w północnej części stanu Arizona. Został utworzony w 1919 roku i jest jednym z najstarszych parków narodowych w USA.

Park Narodowy Wielkiego Kanionu

Tsingy de Bemaraha - wapienny masyw w zachodnim Madagaskarze. W 1990 wpisany został na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

Tsingy de Bemaraha

Park Narodowy Iguazú w Argentynie, położony na południowym brzegu rzeki Iguaçu. Utworzony został w 1934. W 1984 roku Park Narodowy Iguazú został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Park Narodowy Iguazú

Park Narodowy Taman Negara Mulu w Malezji w stanie Sarawak. Park słynie z systemów jaskiniowych Mulu.

Park Narodowy Taman Negara Mulu

Park Narodowy Yellowstone położony w USA, na terenie stanów Wyoming, Montana i Idaho. Ten park jest najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany błotne, fumarole i wodospady.

Park Narodowy Yellowstone

Jeziora Ounianga – grupa jezior w regionie Bourkou-Ennedi-Tibesti w północnym Czadie. Obecnie zespół jezior Ounianga obejmuje piętnaście jezior o łącznej powierzchni 20 km². W 2012 roku jeziora Ounianga zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Jeziora Ounianga