When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Trąba powietrzna w Polsce

T
1 kwietnia 2015, 12:21

Mieszkańcy wsi pod Środą Wielkopolską mówią, że to była prawdziwa trąba powietrzna. Wichura zrywała dachy budynków gospodarczych, wyrywała dachówki z domów, niszczyła wszystko co spotkała na swojej drodze. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Trąba powietrzna w Polsce

Kilkanaście zastępów straży pożarnej usuwa skutki kilkuminutowej wichury pod Środą Wielkopolską. Najbardziej ucierpiały miejscowości Olszewo i Henrykowo. Pozrywane z budynków gospodarczych dachy leżały na polach, trzeba było ewakuować zwierzęta. Wiatr połamał również drzewa i słupy. – Trąba powietrzna trwała zaledwie chwilę, ale to był prawdziwe piekło – opowiadają mieszkańcy wsi. W Olszewie wiatr uszkodził dwa budynki mieszkalne i sześć gospodarczych, a w Henrykowie wichura zerwała dachy w dwóch pustostanach, jednym budynku mieszkalnym i dwóch gospodarczych. Najważniejsze jest jednak to, że nie ma poszkodowanych.

Porywisty wiatr wiał również w okolicach Nowego Tomyśla. W miejscowości Wąsowo uszkodził stodołę i garaż, a w Michorzewie od wichury zawaliła się stodoła.

Wcześniej straty odnotowywano przede wszystkim na terenie Dolnego Śląska, Ziemi Lubuskiej, Podkarpacia. W województwie lubuskim silny wiatr łamał konary drzew i niszczył budynki. W Hetmanicach wichura zerwała dachy sześciu domów mieszkalnych.

Poważne straty żywioł wyrządził na Dolnym Śląsku. W Siechnicach oraz w okolicach Strzelina wiatr przewrócił ciężarówki. Nikt nie ucierpiał. W Bolesławcu świerki przewróciły się na budynek, w którym mieścił się sklep.Także tutaj obyło się bez ofiar. Strażacy interweniowali kilkaset razy usuwając m.in. połamane drzewa.

Źródło - Fakt.plLoading...