When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Naukowcy znaleźli w ziarnie kakaowym substancje, które u myszy przeciwdziałają otyłości i zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2

T
4 kwietnia 2014, 15:00
Naukowcy znaleźli w ziarnie kakaowym substancje, które u myszy przeciwdziałają otyłości i zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2

Poprawia koncentrację, zmniejsza apetyt, obniża ciśnienie krwi – informacje o pożytecznych dla zdrowia skutkach jedzenia czekolady pojawiają się coraz częściej. Naukowcy z Virginia Polytechnic Institute i Virginia State University dodają kolejny argument. W ziarnie kakaowym znaleźli substancje, które u myszy przeciwdziałają otyłości i zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2. Pisza o tym w najnowszym numerze czasopisma „Journal of Agricultural & Food Chemistry”.

Kakao, podstawowy składnik gorzkiej czekolady, to jedno z najbogatszych, znanych nam źródeł flawonoli, substancji o silnie przeciwutleniającym i przeciwzapalnym działaniu. Wcześniejsze badania pokazały, że flawonole zawarte w winogronach i herbacie mogą zapobiegać nadwadze i chronić przed cukrzycą typu 2. Badacze postanowili teraz sprawdzić, które z obecnych w kakao flawonoli to potrafią.

Podczas eksperymentu myszy hodowano na różnych wysoko i niskotłuszczowych dietach, w przypadku diet wysokotłuszczowych podawano im też różne rodzaje flawonoli. Okazało się, że jeden szczególny ich rodzaj, tak zwane procyjanidyny oligomeryczne mają szczególnie korzystne działanie. Dzięki nim myszy na wysokotłuszczowej diecie mniej przybierały na wadze. Zauważono u nich także poprawioną tolerancję glukozy, która sprzyja zapobieganiu cukrzycy typu 2.

Już przed wielu laty potwierdzono, że procyjanidyny oligomeryczne, zawarte w winogronach mają kluczowe znaczenie dla korzystnych dla zdrowia własności niektórych win, teraz okazuje się, że dzięki nim mamy kolejny pretekst, by zajadać się, oczywiście z umiarem, gorzką czekoladą.

Źródlo - losyziemi.plLoading...