When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Zwiększa się temperatura wody w jeziorze Tanganika

T
28 października 2010, 11:18

Temperatura wody w jednym z największych jeziór Tanganika ciągle rośnie. W ciągu ostatnich 1500 lat jezioro jeszcze nie było aż tak ciepłe. Nagłe zwiększenie się temperatury zagraża naturze.

Zwiększa się temperatura wody w jeziorze Tanganika

Powierzchnia jeziona wynosi 33 km2, głębokość - 1470 m. Jest to drugie największe słodkowodne jezioro świata. Położone ono w Afryce Środkowej.

Badania potwierdzili, że jeszcze nigdy nie było tak ciepłe. Największą zmianę temperatury odnotowano w wieku 20, wpłynęło to na ekosystem. Teraz średnia temperatura powierzchni wynosi 26 stopni Celsjusza.

Ekosystem jeziora Tanganika jest jednym z najbogatszych na świecie. Większość gatunków mieszka w warstwach górnych. Woda poniżej 100 metrów zawiera znacznie mniej tlenu. A zaczynając od pewnej głębokości w ogóle tlenu nie zawiera. Wiatry mieszają wodę w tych warstwach i mieszkańcy dolnych warstw w ten sposób dostają swój pokarm. Ocieplenie jednak przeszkadza zwykłemu obiegowi wody.

Wpływa to też na ludzi, ponieważ dla 10 milionów afrykańczyków głównym źródłem białka są ryby z jeziora Tanganika. Ich życie uzależnione jest od rybołówstwa. Jezioro też jest jedynym źródłem wody pitnej. Skutki tego ocieplenia mogą dużo kosztować.

 

Słowa kluczowe:


Loading...