When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Ciepłe wody naruszają system Arktyki

T
15 października 2010, 14:09

Grubość lodu w morzu Łaptiewów bardzo się zmniejszyła. Badacze instytutu naukowego w Niemczech wykonali ekspedycję pięciudniową, po czym udostępnili te dane.

Ciepłe wody naruszają system Arktyki

Region, znajdujący się na północy Rosji i Azji, uawża się za kluczowy region Arktyki, bo tam właśnie kształtuje się jedna trzecia morskiego lodu arktycznego. Już po pierwszym badaniu odkryto, że kruchy system Arktyki jest bardzo niestabilny.

Badacze uważają, że głównym powodem dla zaniepokojenia jest zwiększająca się liczba ciepłych wód na różnych głębokościach. Istnieje przypuszczenie, że powodem tego fenomenu jest wpłynięcie ciepłych wód z Atlantyku. Z powodu mieszania wód w dolnych warstwach od roku 2000 powstała nowa tendencja: ciepła woda z Atlantyku w płaskich regionach u wybrzeż z zimną wodą morskiego lodu północnego.

Szybkie zmiany będą tekże oddziaływać na klimat europejski, ponieważ lód, kształtujący się w morzu Łaptiewów, porusza się na północ od wybrzeża europejskiego w stronę Grenlandii. Na razie trudno jest przypuścić, czym to będzie skutkowało dla ekosystemu morza Łaptiewów. Na przykład zmniejszenie zawartości kwasów w głębokich wodach zmieni normalne siedlisko dla planktonu i bakterii morskich.

 Loading...